fbpx

DERMATOLOJİ VE ESTETİK KLİNİĞİ

Glutatyon Eksikliği

Glutatyon Tedavisi FiyatlarıRandevu Talep Edin

Vücudumuzda yaşamın getirdiği her sorunla savaşma gücü ve becerisi doğal olarak mevcuttur. Vücudun kendini korumak için bu anlamda kullandığı en güçlü mekanizma glutatyon üretmektir. Glutatyon toksin ve serbest radikalleri bağlayıp uzaklaştırarak onların dokuya vereceği hasarı önlemektedir.

Vücutta normal koşullarda yeterince glutatyon üretilmektedir. Modern hayatın getirdiği zihinsel ve bedensel kirlilik nedeni ile glutatyon harcaması artmaktadır. Harcama artınca üretim yetersiz kalabilmektedir.

Kendimize verdiğimiz en büyük zarar sigara ve alkol kullanmak olmaktadır. Sigara ile vücuda giren yaklaşık 4500 toksin gluatatyonun hızla tükenmesine neden olmaktadır. Çalışmalar sigara içenlerde hem akciğerde hem tüm vücutta glutatyon seviyelerinin çok düştüğünü göstermektedir. Sigara bırakmak verilecek en iyi karar olmakla beraber bırakamayanlar için mutlaka glutatyon takviyesi önerilmelidir.

Alkol kullanımı karaciğer üzerine etkileri ve karaciğer yağlanması nedeniyle önemlidir. Uzun süreli kullanımlarda oluşan hasarı onarılmadığında sorun oluşmaktadır. Glutatyona en çok ihtiyaç duyulan organ karaciğerdir. Alkol alanlarda kullanım artar ve glutatyon seviyeleri düşer. İhtiyaç çok arttığı için alkol alanlarda glutatyon takviyesi oldukça önemlidir.

Doğal süreçte yaşla birlikte yapım azalmaktadır. 20 yaşından sonra yapımı azalmaya başlar ve 40 yaş üzerinde yetersizlik hissedilir hale gelebilir. Yetersizliğin oluşmaması için belli yaşın üzerinde artırmak için desteklenmesi gerekmektedir. Ayrıca yaşla birlikte görülmeye başlayan bazı hastalıklar ve oluşan yıpranmanın onarılması için glutatyon ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle 40 yaş ve üzerinde dikkatli olmak gereken süreç başlamaktadır.

Üretimin yeterli olması için üretimi destekler şekilde beslenmek önemlidir. Yapım için gerekli olan besinler alınmaz ise gençlerde de eksikliği yaşanabilir. Ayrıca sağlıksız beslenenlerde hem glutatyon yapımı için gerekli besinler alınamaz hem de daha fazla toksin oluşacağı için glutatyon ihtiyacı artar. İhtiyaç artar ve yapım az olursa yetersizlik oluşabilir.

Glutatyon yetersizliği ile doku hasarı kolaylaşmakta, yaşlanma hızlanmakta ve hastalık oluşması engellenemez konuma gelmektedir. Hiçbirini istemeyeceğimiz bu sonuçlardan korunmak için vücut glutatyon düzeyini tüksek tutmalıyız.

Çevresel nedenler vücudumuzda toksin artışına neden olurlar, toksin arttığında glutatyon harcaması artar, ihtiyaç arttığında yetersizlik oluşabilir. Örneğin zirai tarım ilaçları, haşere ilaçları, ağır metaller, sanayi atıkları, temizlik kimyasalları, egzos atıkları, hava kirliliği, hazır gıdalardaki katkılar ve kimyasallar, tadlandırıcılar, gıda boyaları, akaryakıt yan ürünleri, deterjanlar gibi faktörler vücutta glutatyon ihtiyacını artırır. Sadece hazır ve paketli gıda tüketmeyerek, tarımda ilaçlamaya dikkat ederek, deterjanlarda doğala yönelerek, doğayı sanayiye karşı koruyarak bile kendimizi koruyabiliriz.

Aşırı kaygı, stres ve depresyon gibi durumlarda da glutatyon azalmaktadır. Hatta aşırı egzersiz ve ağır spor koşullarında serbest radikaller artarak glutatyon azalmaktadır. Hafif egzersiz ve yürüyüş gluatyon seviyesini artırırken, aşırı spor ve egzersiz glutatyon seviyesini düşürebilir.

Gece geç saatlere kadar uyanık kalmak, cep telefonu ile çok zaman geçirmek, bilgisayar ve tablet kullanmak, gece lambalarının kullanımı, gece bu ışıklara maruz kalınması melatonin seviyesini düşürür. Melatonin seviyesi glutatyon için de önemlidir.

Her tür besin maddesini içeren dengeli beslenme ile vitamin mineraller yeterince alındığında glutatyon yapımı desteklenmiş olur. Bu nedenle modern beslenmenin genel hataları bol karbonhidrat alımı, işlenmiş gıda tüketimi, paketli gıdaların bol tüketimi, sebze ve meyvenin tüketilmemesi glutatyon eksikliğine neden olmaktadır.

Tedavi & Uygulamalar

Dolgu, Işık Dolgusu, Gençlik Aşısı, Dermaroller, Antiaging Bakımlar, Somon DNA, Mezoterapi ile Cilt Gençleştirme Uygulamaları,

Alexanrite, Diod ve ND Yag lazerlerle epilasyon, ND Yag lazerle kılcaldamar, Akne Tedavisi, Nonablatif Cilt Yenileme, Çatlak Tedavisi, Cilt bakımları, Akne ve Leke Kürleri, Peeling, Metabolik Balans ile Zayıflama, Kavitasyon, Karboksiterapi, Power Plate ve Mezoterapi ile Bölgesel Zayıflama, Nöralterapi, Akupunktur, Biorezonans, Allerji Testleri ve Terapileri yapılmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz

FSM Bulvarı Selin Sit. C Blok Daire: 7 Nilüfer / BURSA

0 224 452 52 74

dr.sibel@sibelunlu.com