fbpx

DERMATOLOJİ VE ESTETİK KLİNİĞİ

Sigara ve Glutatyon Tedavisi

Glutatyon Tedavisi FiyatlarıRandevu Talep Edin

Sigara dumanı, vücutta oksidatif strese yol açan çok çeşitli olmak üzere yüksek yoğunlukta serbest radikal bileşenleri içerir. Sigara ile uyarılan oksidatif stres sonucu oluşan serbest radikaller tüm vücutta ve organlarda doku hasarı yapabilecek özelliktedir. Glutatyon bu hasarı önleyebilecek en güçlü antioksidan olarak devreye girer. Glutatyonun damar yoluyla yapılan takviye tedavilerinde hem sigara bırakırken hem de içmeye devam ederken hasarı önlemek için önemli bir araçtır. Sigara içmeye devam ederken hem de hastalıklardan korunmak istersek yapılabilecek en doğru hareket glutatyon takviye tedavileridir. Yüksek glutatyon seviyeleri oluşturularak hem akciğerde hem de tüm vücutta glutatyon ihtiyacı karşılanarak tüm vücutta oluşan hasar önlenebilmektedir.

Sigarayı uzun süreli içenlerde oluşan yoğun serbest radikallerin ihtiyacı olan elektronu nereden aldığına bağlı olarak oluşacak hasarlar değişkenlik göstermektedir. Sağlıklı beslenen biri için gıdalardan gelen antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir. Sigara ve alkol kullanımı durumunda glutatyon ihtiyacı arttığından beslenme ile alınan antioksidanlar yetersiz kalabilmektedir. Bu dönmede damar yoluyla takviye edilen gluatatyon tedavileri yoğun glutatyon seviyeleri sağlayarak hızla doku onarımı sağlamaktadır.

Vücudun kendi içinde serbest radikallere karşı koyduğu doğal antioksidanların en güçlüsü glutatyondur. Glutatyon hem kanda hem de akciğer dokusunda sigaranın toksinleri ile savaşmaktadır. Akciğer alveollarindeki sıvıda hazır bulunmaktadır ve duman geldiğinde hızla tepkimeye geçerek hemen etkisiz hale getirmektedir. Sürekli sigara kullananlarda çok tüketilen akciğer alveolündeki glutatyon devamlı düşük saptanır. Bu nedenle alveolde serbest radikaller yeterince tutulamaz ve dokuda hasarlanmayı başlatırlar. Dokuda enflamasyona neden olan mediatörler salgılanarak enflamasyonu başlatır. Ayrıca enflamasyonu baskılayan sistemin mediatörlerinin salınımını azaltarak enflamasyonun şiddetini artırır. Hem enflamasyonun başlaması hem de enflamasyonu azaltan mekanizmanın engellenmesi ile akciğer hastalıkları kolaylaşır.

Yapılan çalışmalarda sigara içenlerde kanda glutatyon seviyelerinin düştüğünü gösterimiştir. Kan glutatyon düzeyi akciğerler dahil olmak üzere tüm vücut glutatyon depolarının güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Akciğer alveollerde glutatyon düşüklüğü olduğunda toksinlerin bağlanamamasına bağlı akciğer doku hasarı başlamaktadır ki bu da sigaraya bağlı akciğer hastalıklarının oluşmasında etkili olmaktadır. Bir başka deyişle sigara içilse dahi glutatyon seviyeleri takviye edilirse akciğer hasarı önlenebilir ve hastalıklar engellenebilir. Sigara bırakılamasa da içerken oluşan hasarı glutatyon takviye tedavileri ile engelleyebiliriz. Sigara bırakıldığında yapılan çalışmalarda 3 hafta içinde glutatyon düzeyleri artmakta ve normalleşmektedir. Buna bağlı olarak akciğer alveollerinde de glutatyon düzeyi normalleşmektedir.

Oksidatif stres birçok hastalığın etiyolojisinde önemli bir faktör olduğundan, düşük glutatyon seviyeleri kronik akciğer hastalıkları, kanser,  kardiyovasküler hastalıklar, periferik damar hastalıkları, nörodejeneratif hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve diyabet ile ilgili risk oluşturur. Serbest radikaller çok sayda hastalığın oluşmasında katkısı olmaktadır. Bu nedenle glutatyon tedavileri tüm hastalıkların önlenmesinde oldukça önemli rol üstlenmektedir. Önlediği gibi mevcut hastalıkların iyileşmesinde de etkili olabilmektedir.

Glutatyon en güçlü antioksidan olarak vücutta sentezlenir. Karaciğerde bol miktarda bulunabilir ve kan rezervi sayesinde tüm organlarda görev yapabilir. Hücredeki serbest radikaller ile antioksidanlar arasındaki dengeyi sağlar. Toksinlerin detoksifikasyonunda görev alarak detoks etkisi yaratır. Hücre sinyal mekanizmasının çalışmasında düzenleyicidir. Gen ekspresyonunda ve apoptoziste antioksidan etkiler sergilemektedir.

Sigara içenlerde C vitamini ve A vitamini seviyeleri de düşük olarak ölçülmektedir. Bilindiği gibi bu vitamin grupları da antioksidan özellikler sergilemektedirler. Sigara içenlerin günlük c vitamini ihtiyaçları normal bireylerden çok daha fazladır. Sigara içenlerde A, C, E, D vitaminleri, koenzim Q10, çinko gibi mineralleri verilerek antioksidan özelliklerinden yararlanılabilinir.

Tedavi & Uygulamalar

Dolgu, Işık Dolgusu, Gençlik Aşısı, Dermaroller, Antiaging Bakımlar, Somon DNA, Mezoterapi ile Cilt Gençleştirme Uygulamaları,

Alexanrite, Diod ve ND Yag lazerlerle epilasyon, ND Yag lazerle kılcaldamar, Akne Tedavisi, Nonablatif Cilt Yenileme, Çatlak Tedavisi, Cilt bakımları, Akne ve Leke Kürleri, Peeling, Metabolik Balans ile Zayıflama, Kavitasyon, Karboksiterapi, Power Plate ve Mezoterapi ile Bölgesel Zayıflama, Nöralterapi, Akupunktur, Biorezonans, Allerji Testleri ve Terapileri yapılmaktadır.

İletişim Bilgilerimiz

FSM Bulvarı Selin Sit. C Blok Daire: 7 Nilüfer / BURSA

0 224 452 52 74

dr.sibel@sibelunlu.com